uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020 | Uygulama Yükle
e
sv

uTorrent Hızlandırma – uTorrent Nasıl Kullanılır? – 2020

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020
avatar

Emre Yavşan

 • e 1

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

uTorrent, en popüler torrent indirme programıdır. Yazımızda uTorrent nasıl kullanılır ve uTorrent Hızlandırma başlıklarına deyindik.

Hepinize selamlar arkadaşlar. Sitemizin ilk rehber yazısına hoş geldiniz. Bu rehber yazısında sizlere uTorrent detaylı kurulumu ve hızlandırma ayarlarını göstereceğim. İlk olarak uTorrent programını indirmekle başlıyoruz. Aşağıdaki uTorrent programına tıklayarak programı indirme sayfamıza ulaşabilirsiniz. Veya buraya tıklayarak da aynı sayfa ulaşabilirsiniz. uTorrent’in orjinal sitesine gitmek için tıklayınız.

 

uTorrent Nedir?

uTorrent, kısaca ufak boyutlu ve hızlı torrent dosyası indirmeye yaran Bittorent istemcisidir. Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için ve uygulama hakkında olumlu-olumsuz yönleri özellikleri yukarıda verilen uTorrent uygulama sayfasından ulaşabilirsiniz.

uTorrent – uTorrent İndir – uTorrent Full İndir – 2020

uTorrent, bir torrent indirme programıdır. Buradan uTorrent indir ve hızlı deneyim yaşamaya başla. uTorrent Full indir ve hızını ikiye katla! uTorrent Nedir?...

uTorrent İndirme

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-1-1024x471

Yukarıda verilen linke tıklayarak sitemizin uTorrent indirme sayfası açtıktan sonra Hemen İndir Butonuna tıklıyorsunuz.

 

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-2-1024x470

Karşınıza gelen sayfada hiçbir işlem yapmadan 5 saniye bekledikten sonra program otomatik olarak inmeye başlıyor. Eğer Internet Explorer programını kullanıyorsanız Çalıştır – Kaydet – Çık şeklinde seçenekler çıkar. Çalıştır sekmesini işaretleyebilirsiniz. Zaten tekrardan işinize yaramayacaktır, boşunuza bilgisayarınızda yer kaplamasına lüzum yoktur.

 

uTorrent’i Bilgisayara Kurma

Artık kurulum dosyasını bilgisayarımıza indirdik. Şimdi sıra kurulumda.

 

Kurulan Sürüm

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-3

İndirilen kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra ilk önce yönetici onayı isteyebilir. Zaten bildiğiniz bir şeydir, bildirimi onayladıktan sonra bu sayfa sizi karşılayacaktır. Bu sayfada uTorrent‘in hangi sürümünü kullandığımızı görebiliyoruz. An itibariyle en güncel sürüm 3.5.5 sürümüymüş. Cancel tuşuna basarak kurulumdan çıkış yapabilirsiniz. Biz şimdi Next tuşuna basarak kuruluma devam ediyoruz.

 

Orjinal Program

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-4

Burada verilen uyarı ise kısaca şöyle açıklanabilir; “Bu program uTorrent‘in ücretsiz versiyonudur, para vermeyin sakın. Ayrıca programı uTorrent‘in resmi sitesinden indirdiğinize de emin olun.” şeklinde bir uyarı var. Az önce siz uygulamayı indirirken aslında bizim sitemizden değil uTorrent‘in sunucusundan indirmiş oldunuz, indirilen dosyanın kaynak URL’sini kontrol edebilirsiniz. Bu uyarıyı da anladıktan sonra Next butonuna tıklayarak kuruluma aynı şekilde devam ediyoruz.

 

Lisans Sözleşmesi

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-5

Yukarıda uygulamanın lisans sözleşmesini görüyorsunuz. Eğer İngilizce biliyorsanız buraya göz atabilirsiniz. Bilmiyorsanız da Agree tuşuna basarak lisans sözleşmesini kabul etmiş oluyorsunuz. Genel olarak programın haklarından vs. bahsediliyor sözleşmede.

 

Reklamlar

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-6

Burayı hemen geçmemenizi şiddetle öneririm. Çoğumuz “Ya ben bir program yükledim, yanında da bir ton farklı uygulama yükledi bilgisayara” şeklinde bir yakınmada bulunmuşuzdur illaki. Bunun sebebi işte yukarıdaki gibi reklamlar. Aslında uygulama sizden izinsiz hiçbir şey yapmıyor. Biz bütün kurulumlarda hiçbir şeye bakmadan hızlıca Next-Next-Install metodunu yapıyoruz. Bu yüzden de bu gibi reklamları fark etmiyoruz. Yukarıda bulunan Install McAfee WebAdvisor seçeneği işaretli olur. Siz bunun tikini kaldırın. Eğer zaten bu uygulamayı yükleyecekseniz yine bunu kapatın, daha sonra kendi sitesinden veya buradan indirebilirsiniz. Tik işaretini kaldırıyoruz ve Next butonuna basıyoruz.

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-7

Aslında yukarıdaki reklam ile aynı mantıkta. Sadece burada Accept tuşuna basmak yerine Decline tuşuna basacaksınız. Bu sayede Avast da bilgisayarınıza yüklenmemiş olacaktır. Eğer yüklemek istiyorsanız da yine aynı şekilde buradan değil, ya resmi siteden ya da buradan indirebilirsiniz. Avast programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Avast – Avast İndir – Avast Antivirüs – 2020

Avast, bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan koruyan bir antivirüs programıdır. Avast indir ve Avast Antivürüs programına anında sahip ol! Avast Antivirüs Nedir? Avast Antivirüs,...

 

İkon Ayarları

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-8

Normalde burada 3 seçenek de işaretli olur. Ben sadece masaüstünde bir kısayolu olmasını istediğim için en alttaki seçeneği işaretlemem yetti. Burayı kendinize göre ayarladıktan sonra Next butonuna tıklayarak kurulumun son aşamalarına doğru ilerliyoruz.

 

Başlangıç ve Dosya Ayarları

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-9

Eğer çok nadir bir şekilde sadece Torrent dosyası indirecekseniz ayarlarınızı yukarıdaki gibi yapabilirsiniz. Özellikle Start uTorrent when Windows starts up seçeneği benim için berbat bir şey. Her bilgisayarı açtığımda bu uygulama çıkıyor ve arka planda da RAM yiyor. Sadece kullanacağım zaman açıp geri kapatmak çok daha mantıklı. Bu ayarları da yaptıktan sonra Next tuşuna basın. Artık bundan sonra uTorrent‘in bilgisayarınıza kurulum işlemleri başlayacak.

 

Yüklenme Aşaması

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-10

Burada yapacağınız herhangi bir işlem yok. Bilgisayarınıza bağlı olarak 30 saniye – 1 dakika arasında kurulum tamamlanacaktır.

 

İşlem Tamamlandı

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-11

Yüklemem başarıyla bittikten sonra kurulumu sonlandırmadan önce Launch uTorrent seçeneği aktif ediyorum ki Finish butonuna bastıktan sonra otomatik olarak uTorrent açılsın.

 

Windows Defender İzini

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-12

Uygulama ile beraber tek seferliğine böyle bir uyarı alacaksınız. Bu Windows Defender’in yani bilgisayarınızın güvenlik programı tarafından gelen doğrulama uyarısıdır. Burada Erişime İzin Ver butonuna tıklayarak uygulamaya gerekli izinleri sağlamış oluyoruz.

 

uTorrent Genel Ayarlar

Evet arkadaşlar, kurulumu tamamladık. Şimdi gelelim uygulamamızın genel ayarlarını ayarlamaya. Uygulama gayet sade ve şık olduğundan dolayı ayarlamalarda sizler de zorlanmayacaksınızdır. Bu ayarlar kesin olmamakla birlikte internette yapılan araştırmalar sonucu en verimli bu şekilde olduğu gözlenmiştir. Ben de bu doğrultuda yapıyorum. Dilerseniz siz buraları hiç değiştirmeyebilirsiniz. Eğer indirmede hata alırsanız, ilk önce Torrent dosyanızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin, daha sonra Tracker‘ları (bunu aşağıda belirteceğim) değiştirin, eğer hala sorun devam ediyorsa buradaki ayarları Default ayarlarına döndürebilirsiniz yani fabrika ayarlarına sıfırlamış oluyorsunuz programı. Her neyse, artık ayarlamalara geçelim.

 

Tercihler Paneline Giriş

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-13-1024x546

Sol üst menüden mouse ile Seçenekler kısmının üstüne gelin ve açılan menüden Tercihler kısmına tıklayın. Hemen sağ tarafında da gösterildiği gibi CTRL+P kombinasyonu ile anında Tercihler menüsünü açabilirsiniz.

 

Bağlantı Ayarları

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-14-1024x547

İşaretlenen yerdeki Bağlantı kısmına tıklıyorsunuz. Sağ tarafta açılan ekranda Gelen bağlantılar için kullanılan port kısmını 45682 ile değiştiriyorsunuz. Burada farklı portlar girerek (ister manuel deneyin isterseniz Rastgele Port tuşuna basarak deneyin, size önerim Rastgele Port getirme tuşuna basmak daha sağlıklı) deneme de yapabilirsiniz. Gözle görülür bir artış yakaladığınız zaman o şekilde kalabilir portunuz.

 

Bant Genişliği Ayarları

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-15-1024x547

Sol kısımdan Bant Genişliği ayarına gelin. Sağ tarafta işaretlemiş olduğum yerleri aynen yazın. Burayı pek kurcalamanız önerilmez.

 

Kuyruklama Ayarları

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-16-1024x546

Bant Genişliği kısmındaki gibi burayı da aynen ayarladığım gibi yapıp fazla kurcalamayınız.

 

Gelişmiş Ayarlar

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-17-1024x545

Sol tarafta Gelişmiş kısmına basıyoruz. Karşımıza bir sürü değer çıkacaktır. Lütfen sadece gösterdiğimiz kısımları gösterdiğimiz şekilde ayarlayınız. Sağ üstten Filtre kısmına “dht” şeklinde yazmamız yeterlidir. Çıkan sonuçlardan “dht.rate” kısmına tıklıyoruz. Aşağıda açılan yerde Değer kısmındaki değeri siliyoruz ve yazıyoruz. Sayfadan çıkmayın, aynı şekilde birkaç tane daha ayarlama yapacağız.

 

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-18-1024x547

Bu sefer arama yerine “rss.update” yazıyoruz ve zaten sadece 1 sonuç çıkıyor. Bu sonuç da yukarıda görülmekte zaten. “rss.update_interval” değerini  20 yapıyoruz.

 

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-19-1024x548

Son olarak “bt.allow” şeklinde arama yapıyoruz. Karşımıza çıkan “bt.arrow_same_ip” sonucuna tıklıyoruz. Diğerlerinden farklı olarak buraya bir veri girmiyoruz. Değer kısmı Yanlış olarak seçiliyken biz bunu Doğru olarak değiştiriyoruz.

 

Kaydetme

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-20-1024x544

Ayarları kaydetmek için Genel kısmına dönüyorum ve ilk olarak Uygula tuşuna basıyorum. Bu sayede yaptığımız değişiklikler kaydedilmiş oldu. Şimdi de Tamam butonuna tıklayarak bu ekranı kapatıyoruz. Değişikliklerin tam anlamıyla oturması için programı kapatıyoruz. Arka planda çalışmaya devam edeceği için görev yöneticisini açıp arka planda da programın çalışmasını durduruyoruz. Daha sonra tekrar açıyoruz uygulamamızı.

 

Tracker Ayarları

Şu anda en önemli aşamaya gelmiş bulunmaktayız. İlk olarak Tracker nedir onu anlatayım. Torrentler için Bittorrent istemcisi demiştik. Tracker da Bittorrent protokolünü kullanan özel bir protokoldür. Bu bilgi zaten hiçbir yerde işinize yaramayacak. Resimlerle anlatmam sizin için yeterli olacaktır. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki, bu Tracker‘lar sürekli güncellenir, bu yüzden her bir indirme yapmadan önce (daha önceki indirme ile arasında biraz fazla zaman geçtiyse) Google’dan yeniden bir Tracker listesi bulmanız gerekecek. Ben örnek olarak şu anda Google’da en güncel Tracker listesi şeklinde bir arama yaptım ve en son yayınlanan içerikten listeyi kopyaladım. Ortalama 50-100 satırlık bir liste oluyor bu ve her biri bir URL oluyor.

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-21-1024x549

Şu anda bu Tracker listesini güncellemeden olan indirme hızım.

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-23

Torrent dosyama çift tıkladığım zaman yukarıdaki gibi bir ekran açılacak. Burada işaretlemiş olduğum alana tıklıyorum ve CTRL+A kombinasyonu ile hepsini seçiyorum ve siliyorum. Daha sonra az önce kopyalamış olduğum Tracker listesini buraya yapıştırıyorum. Ve sonuç karşınızda;

uTorrent Hızlandırma - uTorrent Nasıl Kullanılır? - 2020utorrent-detayli-kurulum-ve-hizlandirma-rehberi-22-1024x547

Tracker listesini güncellemem ile birlikte az önceki hızında 3 katından daha fazla bir hıza sahip oldu. Şu anda internetimden dolayı böyle bir hız görmek beni derinden üzüyor. Buradan malum firmaya da selamlarımızı iletmiş olalım:)

Bütün ayarları bu şekilde yaptıktan sonra çok hızlı şekilde Torrent dosyalarınızı indirebileceksiniz. Maalesef bu işin aması da var. Bu ayarlar ile indirme yaparken diğer internetinize bağlı olan cihazlarda o kadar internet yavaşlığı olur ki girmemek daha güzel bir yöntem haline gelir. O yüzden gece yatmadan önce veya ara ara interneti kullanan olmadığı zamanlar indirmek sizin için daha iyi olur. İndirmenizi istediğiniz zaman durdurup daha sonra devam edebilirsiniz. Bunun için indirilen yarım dosyayı silmemeniz gerekiyor.

 

Evet arkadaşlar bu yazımızda size uTorrent programının indirmesini, kurmasını ve ayarlamasını gösterdik. Umarız yazımız hoşunuza gitmiştir. Uygulamayukle.net‘i takip etmeye devam edin!

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Emre9 ay önce
 • Çok yararlı bir yazı olmuş, teşekkür ederim.

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478